top of page

Błędy przy projektowaniu kuchni- oświetlenie kuchni

Kuchnia to szczególne wnętrze, w którym nie może zabraknąć dobrze dobranego oświetlania. Chociaż dark dining / kolacje w ciemności zyskują na popularności, to jednak w domowym zaciszu większość osób preferuje widzieć, co gotuje. Dlatego warto dobrać oświetlenie, które będzie nie tylko estetyczne ale również funkcjonalne.

Ma to szczególne znaczenie także w kontekście faktu, że bardzo często decydujemy się na tzw. aneksy kuchenne, przez co kuchnie stają się wraz z salonem sercem naszego domu, w którym już nie tylko gotujemy, ale również czytamy książki, odpoczywamy, spotykamy się ze znajomymi.


Jakie oświetlenie sprawdzi się w kuchni najlepiej?

Ważne jest, aby oświetlenie w kuchni było jak najlepiej dopasowane do potrzeb domowników oraz jej funkcji, tak by bezpiecznie wykonywać codzienne czynności. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdza się światło rozproszone, czyli takie, które najpierw odbija się od sufitu, by następnie równomiernie objąć całą kuchnię. Pozwala to uniknąć efektu cieni rzucanych na ścianę. Warto też pamiętać, że najlepiej gotuje się nam w barwie neutralnej - od 4000-5000 kelwinów. Dużą zaletą takiego zakresu temperatury barwowej jest to, że neutralne światło nie zakłamuje barw, a więc nasza kuchnia będzie prezentować się tak, jak została zaprojektowana.


Jak dobrze rozplanować oświetlenie kuchni?


Aby nasze serce domu było jak najbardziej funkcjonalne, potrzebujemy do tego odpowiedniego oświetlenia w strategicznych punktach, aby zapewnić właściwy rodzaj światła potrzebny do wykonywania codziennych czynności. Najłatwiej będzie, jeśli podzielimy nasze wnętrze na mniejsze strefy, określając tym samym ich przeznaczenie, a następnie dobierając do nich właściwe oświetlenie. Ale zanim do tego przejdziemy, kilka słów o tym, jakie typy oświetlenia najcześciej występują w kuchni i jakie mamy opcje.

Oświetlenie sufitowe

Oświetlenie sufitowe to zwykle główne źródło światła w naszej kuchni. Jego wybór zajmuje zwykle najwięcej czasu, ponieważ musi być ono jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Dostępnych opcji na rynku jest bardzo wiele, a do najpopularniejszych należą klasyczne lampy sufitowe oraz światła kierunkowe. Prawidłowo umiejscowione, oba te rozwiązania pozwalają rozproszyć światło po całym pomieszczeniu, przez co nie tworzą nam się cienie. W zależności od preferencji oraz klimatu pomieszczenia, możemy starać się, aby oświetlenie sufitowe było dyskretne, lub żeby stanowiło bardziej wyrazisty element pomieszczenia


Widoczna obok szyna sufitowa z 5 reflektorami jest prawie niewidoczna na białym suficie. Zapewnia oświetlenie tam, gdzie chcesz, ponieważ każdy reflektor można skierować indywidualnie. Ten model sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale również odnajdzie swoje miejsce w tradycyjnych kuchniach, jeżeli zależy nam żeby głównym walorem było otrzymywane z niej światło, a nie aspekt dekoracyjny.
Również dobrze umiejscowiona, wisząca lampa z kloszem ładnie rozproszy światło, nie powodując cieni w pomieszczeniu. Sprawdzi się zarówno w kuchni jak i przy bardziej ukierunkowanym oświetleniu np. stołu w jadalni. Dodatkowo projekt tej lampy został oparty na klasyku z lat 60- tych, ma więc ciekawy walor estetyczny, który wysuwa się na pierwszy plan, w wielu wnętrzach.

Oświetlenie blatów kuchennych 


Jak zaprojektować blat roboczy, aby był jak najbardziej funkcjonalny pisaliśmy już w poprzednim materiale. Pisaliśmy też o dobieraniu wysokości blatu. Dziś kolej na dobieranie odpowiedniego oświetlenia. Co oczywiste, blat roboczy jest to miejsce, w którym ostre przedmioty są w stałym użyciu, a samo oświetlenie sufitowe nie zapewni nam, zwłaszcza wieczorem lub w ciemniejszych pomieszczeniach, ani komfortu pracy ani bezpieczeństwa. Stojąc przy blacie, najczęściej zasłaniamy sobie główne źródło światła, więc tym bardziej warto zadbać o dobre oświetlenie dodatkowe w tym miejscu.


Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem są listwy LED – nie przegrzewają się i dobrze znoszą dużą wilgoć oraz parę, która pojawia się podczas gotowania. IKEA dla swojej serii kuchni modułowej ma w ofercie 3 rodzaje takiego oświetlenia (my skupimy się na dwóch), które montujemy u dołu szafki wiszącej nad blatem. Oświetlenie kuchenne również jest objęte bezpłatną 25- letnią gwarancją,


Na rynku występują też opcje montowania listew LED w specjalnej oprawie pod szafkami wiszącymi lub ich schowania w obudowie szafki - jednak takich rozwiązań niestety IKEA nie posiada.

Spośród dostępnych opcji, oświetlenie MITTLED to cienka listwa, którą montujemy u dołu szafki. Jej niepozorny rozmiar jest wystarczający, aby komfortowo oświetlić blat i miejsce robocze. Dodatkowo, możemy je ściemniać lub rozjaśniać, w zależności od naszych potrzeb. Jeśli posiadamy specjalną bramkę z serii IKEA Home Smart (urządzenie do sterowania inteligentnymi elementami naszego domu), możemy sterować tym oświetleniem poprzez aplikację mobilną. MITTLED można też umieścić za listwą dekoracyjną, która ładnie wykończy spód szafki.

Jej obudowa występuje w 3 kolorach: białym, czarnym i srebrnym.
IRSTA to panel, który osłania dolną część szafki wiszącej i rozprowadza nad blatem równomierne, pozbawione cienia światło. Ma ona, jak na zwykłe oświetlenie kuchenne, sporo "bajerów" - poza analogiczną dla MITTLED regulacją poziomu jasności i możliwością połączenia z IKEA Home Smart za pośrednictwem specjalnego urządzenia ("bramka"), włączać światło możemy także ruchem, a nawet głosem.


Tego oświetlenia naturalnie nie przykryjemy listwą dekoracyjną od spodu szafki, ponieważ jest idealnie dopasowane do szerokości obudowy i frontu.

Występuje tylko w kolorze srebrnym.


W tym artykule nie poruszamy tematu oświetlenia witryn, ponieważ to, co najważniejsze, opisaliśmy już w materiale, w kontekście szafek i półek.


Światło w kuchni dużej, a małej

Teraz, kiedy już wiemy, jakie mamy opcje, zastanówmy się, które najlepiej sprawdzą się w jakiej kuchni.


W każdej kuchni należy instalować oświetlenie nad blatami kuchennymi. Wybór pomiędzy listwą, a panelem to już w zasadzie kwestia indywidualnych preferencji oraz założonych budżetów, bo oba typy oświetlenia sprawdzają się dobrze w praktyce i potrafią wpasować się zarówno w kuchniach o stylizacjach nowoczesnych jak i bardziej retro.


Myśląc o oświetleniu sufitowym, warto w pierwszej kolejności dopasować je do rozmiaru kuchni. W tych o sporych rozmiarach, często ładnie prezentują się lampy wiszące z dużym kloszem. Jest to wtedy widoczny element dekoracyjny, jeśli zostanie dobrze wpisany w charakter wnętrza, będzie jego dodatkową ozdobą.

Ważne aby pamiętać, że klosz w kuchni powinien odbijać światło, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Decydując się na klosz kierunkujący światło np. w dół, ryzykujemy niewystarczającym doświetleniem, co negatywnie wpłynie na komfort gotowania, nawet jeśli "na ratunek" przyjdzie nam oświetlenie nad blatami.


W mniejszej kuchni proponujemy zastąpić klasyczne lampy wiszące światłami kierunkowymi i listwami. Będą zdecydowanie bardziej dyskretne, nie zdominują i nie przytłoczą wnętrza. Warte rozważenia są też powracające i coraz częściej pojawiające się w trendach plafony. Ze względu na fakt, że dziś wykorzystuje się w nich technologię LED, nie pełnią już tej samej funkcji co kiedyś i mogą z powodzeniem objąć rolę głównego źródła światła w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w przypadku niskich kuchni, ponieważ jedną z ich głównych zalet, obok ciekawej estetyki, jest płaska forma.

Jaką temperaturę barwy wybrać?


Jak już wspomnieliśmy, w kuchni najlepiej sprawdzi się oświetlenie o neutralnej barwie, ewentualnie z lekkim odbiciem w stronę ciepłej, jeśli chcemy, aby kuchnia była bardziej przytulna. Taka cieplejsza barwa sprawdzi się zwłaszcza w przypadku kuchni o tradycyjnej stylistyce. Przy czym zastanawiając się nad barwą światła pod szafkami wiszącymi, zdecydowanie zalecamy pozostanie przy barwie neutralną. Ta przestrzeń jest szczególna i powinna być maksymalnie dobrze doświetlona.W oświetleniu dekoracyjnym, np. w okolicach jadalni czy w salonie, nie musimy sztywno trzymać się powyższych wytycznych. Panuje tu zdecydowanie większa dowolność: światło może być białe, ciepłe lub kolorowe. Jego zadanie to stworzyć odpowiedni nastrój, więc barwa światła to kwestia naszego wyboru i założonego celu.


Słowem podsumowania


Oświetlenie w kuchni to bardzo ważny element, dlatego mimo, że często myślimy o nim pod koniec projektu, jego dobór powinniśmy stawiać na równi z wyborem frontów. Może się okazać, że prawidłowo wybrane oświetlenie pokaże naszą kuchnię całkowicie z innej strony, a korzystanie z niej stanie się znacznie przyjemniejsze.


Jeżeli zastanowicie się nad oświetleniem, macie pytania lub watpliwości, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy Wam sprawić, abyście czuli się w swojej kuchni jak najlepiej!Comments


bottom of page