top of page

Jak uniknąć błędów przy projektowaniu? O czym pamiętać? Jak stworzyć projekt swojej kuchni?

Dla wielu osób gotowanie to prawdziwa przyjemność. Aby mogło tak być, musimy pracować w przestrzeni, która jest nie tylko estetyczna, ale również (a nawet przede wszystkim) funkcjonalna. Jest wiele zasad, które projektanci wypracowali mniej lub bardziej naukowo. Ich przestrzeganie pozwala uniknąć błędów przy projektowaniu. Praktycznie wszystkie sprowadzają się jednak do prostych myśli:

  1. skoro gotowanie to "praca", przestrzegamy podstawowego BHP :)

  2. skoro gotowanie to "proces", warto go optymalizować, aby był efektywny (minimum koniecznych ruchów = to, co jest nam potrzebne, powinno znajdować się "pod ręką", w określonej kolejności).

Trzeba też pamiętać, że ostatnim, chyba najmniej lubianym krokiem w gotowaniu, jest sprzątanie. Dlatego swój projekt twórzmy tak, aby unikać nadmiernego brudzenia, jak również zużywania się elementów kuchni.


Przygotowaliśmy dla Was serię praktycznych porad o tym, jak unikać błędów przy projektowaniu kuchni. Dziś prezentujemy pierwszą z nich. Porady są praktyczne i uniwersalne - warto stosować je nie tylko przy projektowaniu kuchni modułowych IKEA.


Dobry projekt blatu roboczego


Zaczynamy od absolutnej podstawy, czyli blatu roboczego. Dobrze zaplanowany blat opiera się na trójkącie, przez to często jest nazywany "trójkątem roboczym". Co to tak właściwie jest? Trójkąt roboczy to przestrzeń między zlewem, a płytą. Dobrze zaprojektowany wynika z naturalnego rytmu pracy w kuchni. Tak więc gotując, nasze produkty kolejno:

  1. wyciągamy z lodówki,

  2. rozpakowujemy / przygotowujemy do dalszych kroków,

  3. myjemy,

  4. kroimy ("na blacie roboczym" - to jest nasza główna przestrzeń do pracy nad przygotowywaną potrawą),

  5. gotujemy;

  6. na koniec - odstawiamy.


Prawidłowo zaplanowana kuchnia, na standardowym rysunku technicznym, wygląda więc tak:


Dobierając odpowiednie moduły kuchni IKEA, lub tworząc projekt w oparciu o inne rozwiązania, należy pamiętać aby trzymać się powyższej zasady.

Najczęstsze błędy w projektowaniu trójkąta roboczego


Najczęściej występującym błędem w projektowaniu przestrzeni roboczej w kuchni jest zaburzanie naturalnego rytmu pracy w kuchni. Dzieje się to często poprzez ustawienie płyty i zlewu w bezpośrednim kontakcie. Wbrew pozorom, nie jest to wygodne.


Taki błąd dobrze obrazuje następujący rysunek techniczny:


Główne wady: po każdym myciu produktów musimy przenieść je (mokre) nad (rozgrzaną) płytą, aby je pokroić. Dodatkowo, pracując przy zlewie, chlapiemy na płytę.


Błędem, choć mniejszym, jest także oparcie projektu kuchni o schemat lodówka - blat - zlew - płyta. Obrazując, jak również nie-projektować przestrzeni roboczej:Główna wada: po każdym krojeniu nadrabiamy kroki, przenosząc produkty do garnka, na płytę. Tu również zmywając, chlapiemy na płytę.


Temat "zbędnych kroków" może wydawać się błahy, ale jeśli podliczysz, ile robisz ich w kuchni przez całe życie, zmienisz zdanie ;) Jeśli natomiast nadal zastanawiasz się, czy płyta obok zlewu to panaceum na szybsze nalewanie wody do garnka lub odkładanie brudnych garnków do zlewu, odpowiedź brzmi: NIE. Są to czynności, których zwykle wykonuje się najmniej podczas gotowania, a więc zajmują najmniej czasu. Po drugie, zwłaszcza w przypadku płyt gazowych, ryzyko ich zalania to nie tylko kwestia zabrudzenia, ale też bezpieczeństwa. Projektowanie zgodnie z przedstawionymi tutaj zasadami pozwoli więc na optymalne wykorzystanie możliwości, jakie dają gotowe moduły kuchni IKEA, jak i rozwiązania przygotowywane pod wymiar.


Dobór długości przestrzeni roboczej blatu


Każda Pani czy Pan kuchni powie, że im więcej miejsca na blacie, tym lepiej. Po części jest to prawda. Patrząc jednak na realia, warto aby odstęp między zlewem a płytą wynosił 80-120 cm. Jako opcję "minimum", w małych kuchniach, zwykle proponujemy, aby wygospodarować chociaż 40 cm, co umożliwi położenie standardowej deski do krojenia, odkładanie produktów czy odstawianie naczyń. Bazując na rozwiązaniach gotowych, takich jak kuchnie modułowe IKEA, nie będzie problemu z dobraniem optymalnych rozmiarów szafek, co przełoży się też na optymalne wymiary blatów. Podobnie w przypadku zamawiania kuchni na wymiar lub projektowanych w oparciu o rozwiązania modułowe innych niż IKEA producentów, warto trzymać się powyższych standardów. Pozwoli to na szybkie odnalezienie się w przestrzeni kuchennej i czerpanie przyjemności z gotowania.


A Ty, z jakimi wyzwaniami spotykasz się przy projektowaniu swojej kuchni? 


Comments


bottom of page