top of page

Jak zrobić remont kuchni w 5 minut?

Czy to jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że nie, ale mniej więcej tyle zajmie wam przeczytanie tego artykułu, który z pewnością ułatwi wam przeżycie tego zadania :)


Bez wątpienia remont kuchni to zawsze spore wyzwanie. Wiąże się z koniecznością pamiętania o wielu szczegółach technicznych oraz o odpowiednim połączeniu wielu elementów. Dlatego też warto jeszcze przed pierwszym zamachem pędzla dobrze przemyśleć kolejne etapy.


Remont kuchni – od czego zacząć?


Powodzenie prawie każdego działania w znacznym stopniu zależy od wcześniejszego planowania. I tak samo jest w przypadku remontowania naszych wnętrz. Remont to projekt, a więc powinien być przeprowadzony krok po kroku. Zanim jednak przejdziemy do wskazówek, musimy zacząć od kwestii fundamentalnych:


1. Głębokość prac –remont remontowi nierówny, w związku z czym zakres planowanych prac może być bardzo różny. Można przecież „zburzyć wszystko i zbudować od nowa” albo ograniczyć się do wymiany frontów kuchennych czy blatu, a nawet samych uchwytów bądź do samego malowania lub tapetowania ścian. Każde takie działanie odświeży wnętrze i może nadać mu nowego charakteru, warto jednak zastanowić się systemowo:

- czy aktualny rozkład kuchni spełnia nasze oczekiwania, czy może są jednak elementy, które można ulepszyć;

- w jakim stanie znajdują się poszczególne elementy (nie powinniśmy np. tylko wymieniać frontów, jeśli szkielet „dokona swojego żywota” w perspektywie 2 lat);

- jaki efekt chcemy uzyskać, czy tylko wizualny czy także funkcjonalny;


2. Czy to czas na wymianę instalacji albo zmianę lokalizacji przyłączy – to już nie tylko „odświeżenie”, ale z drugiej strony, jeśli i tak planujemy prace „głębokie”, może warto sprawdzić, czy coś nie wymaga naprawy, albo czy nie doprowadzić gazu do kuchenki albo czy nie stworzyć dodatkowych gniazdek, aby pozbyć się przedłużaczy.


3. Ścianka działowa? Wyspa? Często, jeśli zdecydujemy się na zmiany w tym zakresie, zyskujemy cały wachlarz nowych możliwości w zakresie aranżacji... ale to już remont „pełną parą”.

 

Pamiętajmy, że nie jest ważne, czy chodzi o dużą kuchnię połączoną z jadalnią i salonem, czy o aneks, czy o kuchnię znajdującą się w wydzielonym pomieszczeniu. W każdym przypadku odpowiednie planowanie i projekt będą nieocenioną pomocą!


Remont kuchni – krok po kroku


Proponujemy Wam działać w 10 krokach, które pozwolą uporządkować nawet najbardziej skomplikowany projekt:


Krok 1 – inwentaryzacja pomieszczenia. Tu opisujemy co mamy, co zostaje, co chcemy zmienić. Dokonujemy też wstępnych pomiarów – zachęcamy Was do skorzystania z naszego poradnika dot. samodzielnego wymiarowania.


Krok 2 – poszukanie inspiracji, stworzenie palety kolorów, w jakich marzy nam się nasza nowa kuchnia, spójna z całym mieszkaniem lub pomysłem na nie;


Krok 3 - przygotowanie wstępnego projektu nowego wnętrza. Oczywiście można go wykonać samodzielnie lub zlecić go nam. Korzystając z usług projektanta zaufacie nie tylko swojej wyobraźni, ale też zobaczycie wizualizacje 3D, potwierdzicie, że na wszystko znajdzie się miejsce, wszystko będzie „pod ręką”, nie będzie też problemu z otworzeniem szafki czy zmieszczeniem potrzebnych sprzętów. Kuchnia będzie bezpieczna – zgodna z odpowiednimi regulacjami oraz najlepszą praktyką, zachowując właściwe odległości pomiędzy chociażby kranem a palnikami. Przy wstępnym projekcie warto skupić się na aspekcie funkcjonalnym oraz rozkładzie – kiedy będzie dopracowany, przyjdzie czas na modne dodatki i finalny szlif.

Krok 4 – zakup niezbędnych elementów i materiałów oraz narzędzi. Oczywiście decydując się na wsparcie profesjonalistów narzędzi kupować nie trzeba. Zwłaszcza obecnie, jeśli nie możecie pozwolić sobie na rezygnację z kuchni na kilka tygodni i chcecie, aby remont przebiegł sprawnie, zamówienia warto składać z dużym wyprzedzeniem. Po pierwsze pozwoli to na poszukanie tańszych alternatyw (często sprzęt czy wyposażenie takiej samej jakości, potrafi mieć różnice w cenach na poziomie kilkudziesięciu procent!). Po drugie, nie wstrzymacie remontu z uwagi na opóźnienie w dostawie czy nagły brak dostępności towaru. Coraz częściej zdarza się, że nawet duże firmy wycofują coś ze sprzedaży z dnia na dzień, spóźniają się z transportem albo w krótkich odstępach czasu znacznie podnoszą ceny. W skrajnych wypadkach może to prowadzić do sytuacji, w której ekipa remontowa przychodzi do mieszkania, ale nie ma czego montować (bo wszystko musi być w odpowiedniej kolejności i np. brak kafelek uniemożliwi zmontowanie kuchni). Generuje to znaczne, dodatkowe koszty i opóźnienia.

UWAGA nr 1: jeśli zamawiasz przez Internet (towary inne niż tworzone na zamówienie), albo kupujesz w takim sklepie jak IKEA (gdzie masz prawo do zwrotu towaru zakupionego w sklepie), warto kupić „więcej” i bez strachu, że coś jednak się nie przyda zgodnie z finalnym projektem – praktycznie bez kosztowo zwrócisz nadmiarowe elementy, a nie ryzykujesz zblokowaniem prac czy późniejszym wzrostem cen

UWAGA nr 2: terminy dostaw w miarę możliwości planuj minimum na 1 tydzień przed terminem montażu, nawet jeśli zamawiasz „z gwarancją dostarczenia o określonej godzinie”. Jeśli goni Cię czas, staraj się zawsze mieć chociaż 2 dni robocze buforu. To Twoja ochrona nie tylko przed opóźnieniem dostawy, ale też dostarczeniem niekompletnego zamówienia, uszkodzonego lub niezgodnego (np. w innym kolorze). Im większy bufor czasowy, tym szersze pole manewru, żeby uporać się z ew. problemami.

Krok 5 – przygotowanie pomieszczenia do remontu – a więc usunięcie wszystkiego, co zgodnie ze wstępnym projektem ma zniknąć. Pamiętajcie też o ew. zabezpieczeniu przyłączy / rur, jeśli zostaną odkryte. Remont to dobry czas na porządki, więc od razu wyrzućmy też zbędne, stare, zniszczone garnki, inne od lat nieużywane rzeczy, które zagracają przestrzeń. To dobra chwila aby zwolnić miejsce na nowe, bardziej użyteczne akcesoria.

Krok 6 – prace remontowe – zmiany przyłączy, „zrobienie” ścian zgodnie ze wstępnym projektem, prace sufitowe, wykonanie podłogi. Tu szczegółowa kolejność wymaga dopasowania, w zależności od zakresu prac. Warto starannie ją zaplanować, bo np. zbyt wczesne skończenie podłogi (położenie kafli czy desek) może skończyć się ich uszkodzeniem przy kuciu czy malowaniu ścian i sufitu.

Krok 7 – obmiar pomieszczenia po zakończeniu prac remontowych i przygotowanie finalnego projektu. To bardzo ważne, bo często w wyniku zrealizowanych działań zmieniają się odległości, szerokości, kierunek przyłączy (albo ich lokalizacja), wysokość okna. To ostatni dzwonek, aby wprowadzić zmiany w zamówieniach, kupić dodatkowe elementy lub odłożyć coś do zwrotu. Obmiar wykonaj jak najszybciej i z zapasem czasowym przed montażem mebli – jeśli okaże się, że wykonawca zrobił krzywe ściany czy podłogę (to niestety częste przypadki), warto mieć zapas czasu na poprawki, albo na zastanowienie, czy można poradzić siebie z takimi niedociągnięciami na poziomie projektu

Krok 8 – montaż kuchni – kupione zestawy należy składać zgodnie z instrukcją, zaczynając od szafek wiszących. Dzięki temu ułatwimy sobie pracę i nie musimy się przejmować, że pył z wiercenia czy trociny będą spadać na stojące np. meble kuchenne. Co bardzo ważne, już na etapie montażu musimy pamiętać np. o otworze w blacie na zlewozmywak, czy też umieszczeniu sprzętów AGD do zabudowy. Oczywiście, tę część projektu również możecie zlecić naszym specjalistom – oni wiedzą nie tylko jak montować zgodnie z wymogami producentów, ale potrafią też wykonywać przycięcia mebli modułowych, tam gdzie jest to konieczne, bez utraty gwarancji. Da to wrażenie kuchni stworzonej „na wymiar”, w budżecie kuchni modułowej.

Krok 9 – instalacja armatury – nadszedł czas by na swoich miejscach umieścić wszystkie baterie kuchenne, zlewozmywaki i inny sprzęt. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie uszczelnienie, co pozwoli w szczególności chronić blaty drewniane lub wykorzystujące elementy drewna przed puchnięciem.

Krok 10 – montaż lamp – jeśli skorzystaliście z naszego poradnika, to już wiecie, gdzie i jakie oświetlenie umieszczać :) Oczywiście montując lampy sufitowe czy inne rozwiązania zwracajmy zawsze uwagę na prawidłowe połączenie i zaizolowanie przewodów.


Zrealizowaliście wszystkie kroki?


Gratulujemy, pozostaje Wam już tylko rozmieszczenie pozostałego sprzętu i dodatków, zgodnie z projektem – z reguły jest ich dość dużo, nawet w minimalistycznych kuchniach/ wnętrzach, ale to najprzyjemniejszy moment po każdym remoncie, trochę jak zabawa w „The Sims”. Postarajcie się, aby wszystkie wymarzone elementy, ekspresy, stojaki, bibeloty czy dywany trafiły na swoje miejsca od razu. Później często nie ma już na to czasu, determinacji… przez co wystrój i zamierzony efekt będzie niepełny.


Piękna i świeżo wyremontowana kuchnia zawsze daje wiele radości. Warto pamiętać, że nie trzeba poświęcać długich tygodni na samodzielne planowanie, nadzór i realizację - możecie liczyć na nasze wsparcie! Mamy doświadczenie, dzięki któremu takie procesy przebiegają dla Klientów sprawnie i przyjemnie. Możecie również omówić z nami poszczególne elementy projektu, harmonogram prac lub oddać w nasze ręce to, co wydaje Wam się najtrudniejsze. Pierwsze konsultacje z naszym projektantem są bezpłatne, więc tym bardziej – zapraszamy do kontaktu!

Comments


bottom of page